2019 Tasmanian MyState Student Film Festival Award Winners

Category: Winner:
Best Film – Junior (Kinder – Year 4) George and the Mushroom People
Year 4
Rosetta Primary
Best Film – Intermediate (Year 5 – 8) Death Wish
Morrow Taplin
Taroona High School
Best Film – High School (Year 9 – 10) The Gift
Ben Dixon
The Hutchins School
Best Film – Post Year 10 (College, University & TAFE) Feel The Music
Amara Gantz
Hobart College
Best Animation Feel The Music
Amara Gantz
Hobart College
Best Documentary Death Wish
Morrow Taplin
Taroona High School
Best Music Video Can’t Find My Keys
Liana Moore & Quinn Walters
Circular Head Christian School
Best Original Music Score Mush
Abigail Blazely
Taroona High School
Best Original Song What Did I Do?
Hamish Powell, Emma Rohrlach & Merryn Day
Calvin Christian School
Best Screenplay Beth’s Broadway
Jasmin Ellis
Rosny College
Best Use of Feature Item The Key to Happiness
Grade 4
Lenah Valley Primary School
Most Engaging Talent – Junior George Archer
George and the Mushroom People
Rosetta Primary School
Most Engaging Talent – Intermediate Marvin Drake
the end
The Hutchins School
Most Engaging Talent – High School Carla Di Domenico
The Gift
St Michael’s Collegiate School
Most Engaging Talent – Post Year 10 Layne Kullrich
Cute Girl
Hobart College
Most Promising Filmmaker Sam Jones
the end & Heads or Tails
The Friends' School
Best Sound Design the end
Sam Jones, Marvin Drake, Rupert Bullard & Frankie Goodsir
The Friends' School
Technical Achievement Award The Choice
Daisy Pyefinch, Lena Diddams, Layla Leeds, Imogen Davies & Evie Genaris
Ogilvie High School
Premier’s Award I Will Be Me
Claire Davison, Caitlin Jones & Bella Parsons
Table Cape Primary School
People’s Choice Award Hidden Natures
Cleo Cocker
Taroona High School
Outstanding Teacher Contribution Award Maria Pace
Lansdowne Crescent Primary School

2019 Regional MyState Student Film Festival Award Winners

Category: Winner:
Best Film – Junior (Kinder – Year 4) Dancing Keys by Class 2SW
Class 2SW
Cabramatta Public School
Best Film – Intermediate (Year 5 – 8) The Clockmaker
Lowenna Embury
St. Ambrose Parish Primary School
Best Film – High School (Year 9 – 10) The Key
Joshua Wittwer, Blake Madden & Jayden Jackson-Alexander
Cornerstone Christian College
Best Film – Post Year 10 (College, University & TAFE) Sallie Jones: An Australian Farmer
Henry Johnston
Scotch College
People’s Choice Award Absolute Pitch
Shreyans Amin
Mansfield State High School